| Part Number | MU14-8R LK |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 658320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 18.79mm 6.35mm Tin |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MU14-8R LK |
| Datasheet download |
| Part Number | MU14-8R LK |
|---|---|
| Stud Size | 4.16 mm |
| Body Material | ETP Copper |
| Wire Size | 14 to 16 AWG |
| Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 18.79 x 6.35 mm |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 6.35 mm |
| Product Length | 18.79 mm |
| Replacement Part Number | PART-MU14-8R LK |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 12-18AWG RCP 17.01mm Strip Download PDF datasheet for 41531.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 15-20AWG RCP 15mm 5.6mm Strip on Reel Download PDF datasheet for 6-160430-6.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 20.32mm 6.86mm Electro-Tin Tape Mounted Download PDF datasheet for 0190730070.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal Tab 0.83mm 14.61mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 1217756-1.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 3.43mm 5.46mm Tin Strip Download PDF datasheet for 485020-1.pdf |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 14-16AWG F 16mm 14.86mm Tin Strip Download PDF datasheet for 0190070028.pdf |
|
TE Connectivity | Contact SKT Crimp ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 770520-1.pdf |
|
TE Connectivity | Receptacle Terminal 20-24AWG RCP 9.65mm 2.92mm Gold Over Nickel Loose Piece Download PDF datasheet for 60789?8.pdf |
|
TE Connectivity | AMP140794-2 Download PDF datasheet for 140794-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 14-18AWG 19.61mm 9.4mm Tin Strip Download PDF datasheet for 350436-2.pdf |